Rak jelita grubego - podstawowe fakty, które powinieneś znać dla zdrowia swojego i Twojej rodziny
Rak jelita grubego jest bodajże najczęściej występującą chorobą nowotworową. Ze względu jednak na długi okres, w którym rozwija się bezobjawowo lub prawie bezobjawowo.
W drogę na podbój raka!
Amerykanie, po obaleniu Saddama Husayna w Iraku, prowadzą zakrojone na szeroką skalę działania mające na celu pokonanie nowotworów. Bronią w tej wojnie nie są jednak samoloty bojowe F16, ale... tablice rejestracyjne.
Psychoonkologia - pomocna dłoń w leczeniu raka
Psychoonkologia to dziedzina medycyny, która w ostatnim czasie nabiera coraz większego znaczenia w leczeniu chorób nowotworowych. Pomoc pacjentom i wsparcie dla ich rodzin w sytuacji leczenia choroby, leczenia nawrotu choroby, ale również w okresie rekonwalescencji i utrzymania zdrowia to główne zadania realizowane przez psychoonkologię.
Co boli w proktologii?
O dolegliwościach bólowych w proktologii mówi dr n. med. Małgorzata Kołodziejczak, kierownik Pododdziału Proktologii Szpitala Śródmiejskiego na Solcu w Warszawie
Cieszmy się małymi przyjemnościami
Druga część wywiadu z Mariolą Kosowicz, psychoonkologiem
i terapeutą z Zakładu Rehabilitacji w Centrum Onkologii - Instytucie Marii Skłodowskiej-Curie.
Polski Komitet Zwalczania Raka - Pomocna dłoń
"Pamiętaj - raka można uniknąć, wcześnie wykryć, wyleczyć" - tak brzmi dewiza Polskiego Komitetu Zwalczania Raka. Organizacji z prawie 100-letnią historią, czerpiącej z długiej tradycji walki z rakiem w Polsce. A wszystko zaczęło się od Skargi... na raka.
Kolonoskopia. Nie taki diabeł straszny...
Nie oszukujmy się: wszyscy boimy się raka. "Rak nie boli, bóle występują dopiero w ostatnim stadium choroby" - to znana prawda wisząca nam nad głowami jak miecz Damoklesa. "Więc nie patrz w górę, to go nie zobaczysz" - to z kolei stara jak świat dewiza głupców (tchórzy?) stosujących metodę podmiatania śmieci pod dywan (bo może stamtąd nie będzie ich widać?).
Przychodzi pacjent do proktologa
Specjalista chirurg Jerzy Friediger pracuje na Oddziale Chirurgii Ogólnej Szpitala Zakonu Bonifratrów w Krakowie
Skąd ten strach?
Źródła owej niechęci czy oporu mogą mieć różną naturę. Zazwyczaj są one pochodną albo lęku przed fizycznym bólem (u stomatologa czy chirurga mającego nastawić złamaną rękę), albo przerażenia psychicznego na tle domniemanej diagnozy mogącej potwierdzić obecność poważnej choroby, uważanej powszechnie za nieuleczalną. Kiedyś ludzie niechętnie poddawali się badaniom płuc, uważając gruźlicę za chorobę śmiertelną, dziś wzbraniają się przed badaniami mogącymi potwierdzić wystąpienie raka, choć wiadomo, iż znaczna większość chorób nowotworowych bywa uleczalna, pod warunkiem wczesnego rozpoznania.
V Sympozjum Polskiego Klubu Koloproktologii, Zamość 21-23 października 2004 roku - Sprawozdanie
Tradycyjnie co dwa lata odbywają się spotkania Polskiego Klubu Koloproktologii. Zaszczyt organizacji V Jubileuszowego Sympozjum PKK powierzono środowisku lubelskiemu. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był prof. dr hab. n. med. Grzegorz Wallner, kierownik II Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej AM im. prof. Feliksa Skubiszewskiego w Lublinie.
Rak jak ośmiornica
O roli psychologii w leczeniu nowotworów mówi Alicja Widera - psycholog kliniczny z I Kliniki Chirurgii Ogólnej CM Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Uczymy ludzi optymizmu
Z dr Alicją Widerą - psychologiem z I Katedry Chirurgii Ogólnej CM UJ - rozmawia Joanna Zygadło
UWAGA!!! Ruszyło pierwsze ogólnopolskie badanie epidemiologiczne na temat stomii!
KOMUNIKAT POLSKIEGO KLUBU KOLOPROKTOLOGII
Geny a rak
Tego jeszcze nie było!
Naukowcy z Pomorskiej Akademii Medycznej, pod kierownictwem profesora Jana Lubińskiego, są autorami spektakularnego odkrycia w dziedzinie onkogenetyki. Szczecińscy badacze odkryli gen odpowiedzialny za 15% zachorowań na raka jelita grubego. Zamysłem twórców odkrycia jest poddawanie testom genetycznym każdej osoby, u której w rodzinie wystąpiły przypadki raka jelita grubego. Dzięki temu co roku w Polsce można będzie uratować życie ok. 1500 osób zagrożonych tą śmiertelną chorobą. Genetycy z PAM mają ogromne doświadczenie w tego typu pracach: już kilka lat temu opracowali test na mutacje w genie BRCA1, odpowiedzialne za raka piersi i jajnika. Niemniej ostatnie odkrycie to wydarzenie na skalę światową. O to, czy genetyka jest przyszłością profilaktyki raka jelita grubego, pytamy profesora Jana Lubińskiego.
|